انواع فوم موبایل

موبایل فوم، کف ساز متحرک ۱۲۰ لیتری آتش نشانی
موبایل فوم دستگاهی است که دارای مخزن کف می باشد که این مخزن از طریق یک حلقه شیلنگ به شیر آب متصل می شود.آب با فشار وارد مخزن می شود، از اینداکتور عبور می کند و به نسبتی که اینداکتور تعیین می کند(بین ۳ تا ۹ درصد)با کف مخلوط می شود و با فشار از شیلنگ بعدی عبور کرده و به نازل می رسد. در حین عبور از نازل، به کف تبدیل و روی آتش پرتاب می شود.
داری مخزن۱۲۰ یا ۱۴۰ یا ۱۷۰ لیتری فوم ایرانی یا انگلیسی
ایرانی یا ترک یا اتریش ۴۰۰ لیتریZ4اینداکتور
نازل ۲٫۵ اینچ ایرانی یا ترک یا آلمانZ4
دو حلقه شلنگ ایرانی یا اتریش

انواع فوم موبایل طبق درخواست مشتری اماده ی تحویل می باشد.


مانیتورهای پاشنده ی کف و اب قابل کنترل از راه دور

مانیتور برقی آب و فوم آتش نشانی   

مانیتور ها به نحوی طراحی گردیده است که کنترل آن به علت وزن کم, سریع بوده و در صورت چرخش افقی با موانع سقف خودرو برخورد نمی نماید. همچنین در حالت غیر فعال بطور افقی روی پایه ای بدون قفل مهار گشته و در زمان عملیات و حرکت خودرو دچار لرزش نمی گردد.

کنترل مانیتور بوسیله الکترو موتور از طریق کلید جویستیک چهار حالته روی تابلوی عملیتاتی داخل کابین و اطاق عقب انجام می شود. در صورت درخواست متقاضی مانیتور طوری طراحی میشود که از راه دور قابل کنترل باشد.(Remote Control)

مشخصات فنی :

  • ظرفیت : تا ۴۵۰۰ لیتر در دقیقه با فشار ۱۰ بار

  • قدرت پرتاب : تا هشتاد متر

  • قدرت مانور : افقی تا ۳۶۰ درجه

  • حرکت عمودی : از ۱۵- تا ۷۵ درجه

  • نحوه کنترل : دستی و برقی

  • تنظیم پرتاب آب و کف : بصورت فاگ و جت

  • جنس : برنز و آلومینیوم

  • محل استقرار : در عقب خودرو

مانیتورهای پاشنده ی کف و اب قابل کنترل از راه دور طبق درخواست مشتری اماده ی تحویل می باشد.


انواع مانیتور های کف پاش

مانیتور ها به نحوی طراحی گردیده است که کنترل آن به علت وزن کم, سریع بوده و در صورت چرخش افقی با موانع سقف خودرو برخورد نمی نماید. همچنین در حالت غیر فعال بطور افقی روی پایه ای بدون قفل مهار گشته و در زمان عملیات و حرکت خودرو دچار لرزش نمی گردد.

کنترل مانیتور بوسیله الکترو موتور از طریق کلید جویستیک چهار حالته روی تابلوی عملیتاتی داخل کابین و اطاق عقب انجام می شود.

انواع مانیتور های کف پاش طبق درخواست مشتری اماده ی تحویل می باشد.


مینی توربکس و توربکس

مشخصات فنی کلی

با قدرت کفسازی فوق العاده
قابلیت حمل آسان
دارای کانال تخلیه دود
امتحان شده با ظرفیت بالای ۲۰۰ متر مکعب در دقیقه
وزن: ۴۹ کیلوگرم
ابعاد:۹۰۰X910X500 میلیمتر

مینی توربکس و توربکس طبق درخواست مشتری اماده ی تحویل می باشد.


انواع کف ساز ها – ایندکتورها

کف ساز کوچک

مشخصات فنی کلی

مورد مصرف حریق در مکانهای رو بسته و پائین تر از سطح زمین – دستگاه کفساز پرتابل دوکاره، ایجاد کف سبک High Expansion Foam و تخلیه دود و گازهای خطرناک و فابل اشتعال Smoke & Gas Extraction Version – بدنه و قطعات ساخته شده از فلز استنلس استیل و مقاوم در برابر خورندگی – وزن کامل دستگاه حدود ۲۲ کیلوگرم

۱-توری پارچه ای و کمربند همراه دستگاه می باشد، به هنگام استفاده برای ساخت کف این توری به وسیله کمربند در جلو دستگاه قرار خواهد گرفت تا آب و کف در این قسمت به توری برخورد و فن در آن ایجاد حباب کند.
۲-تخلیه دود، برای تخلیه دود می توان از کانال هدایت استفاده شود به طوری که این کانال در قسمتی که پروانه وجود دارد متصل می گردد. به منظور تخلیه دود یک عدد شیر در داخل دستگاه تعبیه شده که باید حتما این شیر برای جلوگیری از به هدر رفتن آب بیش از حد بسته باشد، (شایان ذکر است که باز بودن شیر هیچ گونه مشکلی در کارایی سیستم نخواهد داشت و فقط آب به هدر می رود.)
۳-دستگاه با توجه به وزن حدود ۲۲کیلوگرم بوسیله یک نفر به سادگی قابل حمل و بکارگیری است.
۴-پس از استفاده حتما به وسیله آب پرفشار دستگاه را خصوصا داخل آن را شستشو دهید.
۵-برای محور چرخش یک عدد گیریس خور نصب شده که باید حتما آن را گیریس کاری نمود.

 


نازل
مشخصات فنی کلی
 

طراحی شده مشابه نوع سلکتوماتیک فرانسه ازجنس آلومینیوم شمش ایتالیا.
با استحکام بالا.
مقاوم در برابر ضربه.
خوش دست جهت بکارگیری.
دارای وزن کم:۲٫۵ -۲٫۶ kg


NF – 120  موبایل فوم

مشخصات فنی کلی

دستگاه N-N-AF-120 یک واحد مستقل کفساز می باشد که به طور اختصاصی برای بکارگیری سریع پوشش مواد شیمیایی قابل احتراق ریخته شده و یا در اطفای حریق مایعات قابل اشتعال بکار برده می شود.
این دستگاه استاندارد شامل یک مخزن ۱۲۰ لیتری فوم و ایندکتور IND 450 – IND 225 – IND 900 و نازل کفساز با مقدار محدود S 225/H و S450 و S900 و یک شیلنگ نواری به
قطر ۲-۱/۲ اینچ و طول ۲۰ متر شیلنگ نواری دارای کوپلینگ اتصال به ایندکتور و نازل می باشد.

انواع کف ساز ها – ایندکتورها طبق درخواست مشتری اماده ی تحویل می باشد.


انواع کف شیمیایی اتش نشانی

شرکت unex در سال ۱۳۶۶ با هدف تولید انواع مواد شیمیایی تاسیس گردید و در فاز اول، مواد شیمیایی اطفا حریق را با ظرفیت ۶ هزار تن در سال شروع نمود، بطوریکه بعد از ۳ سال ( از سال ۱۳۶۹) کشور از واردات هرگونه مواد شیمیایی آتش نشانی اعم از کف و پودر بی نیاز گردید. به موازات آن، از سال ۱۳۷۰ با کسب دانش فنی تولید مواد شیمیایی حفاری، تولید این مواد نیز شروع شد، بطوریکه در مجموع، این شرکت با ظرفیت ۱۹ هزار تن در سال اکنون بعنوان بزرگترین تولیدکننده مواد شیمیایی آتش نشانی و حفاری در کشور می باشد.محصولات شرکت عبارتست از :

۱-        مواد شیمیایی آتش نشانی (انواع پودر و کف)

۲-        مواد شیمیایی حفاری

۳-        آنتی فوم و دیفومر

۴-        مواد مختلف اتوکسیله

۵-        انواع فوم بتون

  • فوم بتون پروتئینی
  • فوم بتون شیمیایی
تولیدات شرکت دارای نشان استاندارد ملی ۳۴۳۴ ایران و گواهینامه بین المللی ایزو و همچنین گواهیTUV NORD از کشور آلمان می باشد و تولیدات این شرکت از نظر کیفی به تایید واحدهای مختلف صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و نیز پژوهشگاه صنعت نفت رسیده است.

در حال حاضر شرکت با ظرفیت اسمی فعالیت دارد و محصولات خود را به صنایع بزرگ کشور اعم از صنایع شیمیایی سلولزی، نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع قند، صنایع رنگ و رزین، چوب و کاغذ همچنین صنایع مس و آلومینیوم و فولاد سازی کشور عرضه می نماید و برخی از محصولات نیز به کشورهای دیگر صادر میگردد.

انواع کف شیمیایی اتش نشانی طبق درخواست مشتری اماده ی تحویل می باشد.


فوم ۳ درصد

انواع فوم :

رایج ترین انواع مایع فوم که امروزه در صنعت آتش نشانی استفاده می شوند عبارتند از :

۱- فوم پروتئینی

۲- فوم فلوئوروپروتئین

۳- فوم فیلم ساز فلوئوروپروتئین

۴- فوم فیلم ساز آب دار

۵- فوم فیلم ساز آب دار مقاوم در برابر الکل

۶- فوم مقاوم در برابر الکل با انبساط متوسط و بالا

 

فوم پروتئینی :

 فوم های پروتئنی معمولی تنها برای سوختهای هیدروکربنی بکار می روند.این فوم ها پوششی همگن و پایدار تولید می کنند.این فوم ها آتش را به کندی خاموش می کنند و به لحاظ اقتصادی نیز به صرفه هستند.فوم های پروتئینی معمولی را می توان با آب دریا و یا آب معمولی استفاده کرد.این نوع فوم حتما ً باید با هوا مخلوط شده و به صورت کف حاوی هوا بکار رود.بنابراین هرگز نباید از آن در نازل های غیر هواکشی از قبیل : نازل های سرشلنگی آب استفاده کرد.فوم های پروتئینی اولین گونه فوم های مکانیکی هستند که به طور گسترده در بازار عرضه شده اند و از جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفته اند.این فوم ها از تجزیه هیدرولیکی دانه های بسیار ریز پروتئین حاصل می شوند به علاوه، موادی برای جلوگیری از خوردگی ،افزودنی های پایدار کننده و کنترل کننده های ویسکوزیته و همچنین موادی برای جلوگیری از تجزیه فوم توسط باکتری ها به آن افزوده می شود.

فوم فلوئوروپرتئینی :

FP(Fluoroprotein Foam)

این نوع فوم از افزودن مواد شیمیایی به فوم پروتئینی به دست می آید که باعث افزایش سرعت اطفا فوم می گردد.فوم فلوئوروپرتئینی دارای مقاومت عالی در برابر حرارت بوده و ضمن آنکه از اشتعال مجدد جلوگیری می کند ،برای اطفا حریق سوخت های هیدروکربنی و افزودنی های اکسیژنه نیز به کار می روند.فوم های فلوئورپرتئینی را می توان با آب دریا یا آب معمولی  استفاده کرد.این فوم باید به خوبی با هوا مخلوط شود و هرگز در نازل هایی گه قابلیت هواکشی ندارند به کار نرود.

فوم فلوئورو پرتئینی فیلم ساز:

(FFFP) Film Forming Fluoroprotein Foam

این نوع فوم همه ویژگی های فوم فلوئوروپرتئینی را دارد، به علاوه یک لایه فیلم مانند از آب در سطح هیدروکربنی تشکیل می دهد که باعث افزایش سرعت اطفا حریق می گردد .همچنین دارای خاصیت BURNBACK(جلوگیری از برگشت حریق) می باشد.

فوم فیلم ساز آبدار :

(AFFF) Aqueous Film Forming Foam

این نوع فوم مخلوطی از ترکیبات شیمیایی و عامل فوم ساز مصنوعی است.این فوم ها با تشکیل یک فیلم آبی می توانند آتش را خاموش کنند.این فیلم لایه نازکی از محلول فوم است که به سرعت روی سطح سوخت هیدروکربن پخش شده و آتش را در مدت کوتاهی خاموش می کند.این لایه کشش سطحی محلول فوم را کاهش می دهد تا بتواند سطح هیدروکربن را به خوبی پوشش دهد..خاصیت سیالیت این فوم اجازه می دهد تا سریعا ً پیرامون موانع جریان یابد.AFFF های استاندارد را می توان به طور پیش ترکیب شده به کار برد.این فوم ها با عامل خاموش کننده پودری سازگارند و با آب دریا و آب شیرین نیز قابل استفاده هستند .گرچه برای استفاده بهینه ،باید از نازل هواکش Aspirating  استفاده کرد اما با نوع غیر هواکشی نیز سازگار است.

فوم AFFF مقاوم در برابر الکل (AR-AFFF)

Alchol Resistance -Aqueous Film Forming Foam

این فوم از ترکب دترجنت مصنوعی ،مواد شیمیایی و پلیمرها بدست می اید.سوخت هایی که حلال قطبی هستند از جمله الکل ها ،فوم های غیرمقاوم در برابر الکل را از بین می برند. فوم AFFF‌مقاوم در برابر الکل،در مواجهه با هیدروکربن ها ،مانند AFFFمعمولی عمل کرده و یک فیلم آبی بر روی سطح هیدروکربن پدید می آورد .در مواجهه با سوخت های حلال قطبی (یا سوخت های محلول در آب ) پلیمر، یک لایه ضخیم پدید می آورد که فوم را از سوخت جدا کرده و مانع از بین رفتن لایه فوم می گردد.

با وجود اینکه برخی از فوم های مقاوم در برابر الکل طرحی شده اند تا برای سوخت های هیدروکربنی با نسبت ۳ درصد و حلال های قطبی با نسبت ۶درصد بکار می روند.فرمول های جدید تر امروزه  این قابلیت را دارند که برای هر دو گروه سوخت با نسبت ۳ درصد استفاده شوند.این فرمول های جدید باعث می شوند تا در مصرف فوم صرفه جویی شود.به علاوه ، استفاده از تنظیم درصد اختلاط را آسان می کنند .برای نمونه می توان ترکیب کننده ها را همیشه روی ۳ درصد تنظیم کرد.این نوع فوم ها به علت خلوص بالا دارای ویسکوزیته بالا می باشند.

فوم فلوئوروپرتئینی فیلم ساز مقاوم در برابر الکل (AR-FFFP)

Alchohol Resistance Film Forming Fluoroprotein Foam

فومFFFP مقاوم در برابر الکل از مخلوط فوم فلوئوروپرتئینی و پلیمر ساخته می شوند.این فوم در مواجهه با سوخت های هیدروکربنی مثل یک FFFP  معمولی عمل کرده و یک لایه  آبدار بر روی سطح سوخت هیدروکربن تشکیل می دهد.وقتی روی حلال های قطبی (یا سوختهای محلول در آب )به کار می رود، پلیمر یه لایه ضخیم در سطح سوخت پدید می آورد که فوم را از سوخت جدا نموده و مانع تماس فوم با سوخت و از بین رفتن آن می شود.فوم های AR-FFFP در نسبت ۳ درصد موجود هستند تا برای سوخت های هیدروکربنی با نسبت ترکیب ۳ و برای حلال های قطبی با نسبت ۶ درصد بکار  روند.همچنین فرمول هایی وجود دارند که برای هر نوع سوخت بکار می روند.

فوم شیمیایی با نسبت انبساط متوسط و بالا

Synthetic Detergent Foam

از این نوع فوم می توان برای اطفای حریق های هیدروکربنی در مقیاس کوچک استفاده نمود.فوم های مصنوعی ترکیبی از عوامل فوم ساز مصنوعی و پایدار کننده هستند.فوم مصنوعی با نسبت انسباط متوسط برای فرونشاندن بخارات سمی و خطرناک بکار می رود.با توجه به نوع مواد شیمیایی موجود در حریق،فوم های متفاوتی نیاز است.فوم با نسبت انبساط بالا را می توان در سیستم های Total Flooding مبتنی بر فوم بکار گرفت.این سیستم های از طریق نازل های ثابت ،در اطفای حریق انبارها و سایر فضاهای بسته مورد استفاده قرار  می گیرد.در صورت کاربرد فوم در چنین فضاهایی ،باید قبل هرکار، اقدامات احتیاطی در مورد وجود کابل ها  و جریان الکتریسیته صورت گیرد.

ویژگی های فوم :

فومی مؤثر و مطلوب است که ترکیب مطلوبی از خواص فیزیکی زیر را داشته باشد:

۱- سرعت اطفاء:  مدت زمانی است که فوم نیاز دارد تا روی سطح سوخت یا پیرامون موانع و بقایای سوخته ،پخش شده و آتش را به طور کامل خاموش می کند.

۲- مقاومت در برابر گرما : فوم باید توانایی مقابله در برابر اثرات ویران گر گرمای  بازتاب شده از آتش حاصل از بخارات قابل اشتعال ،فلزات داغ و دیگر اشیای موجود در محل حریق را داشته باشد.

۳- مقاومت در برابر سوخت : فومی مؤثر است که میزان مخلوط شدن آن با سوخت حداقل باشد تا به سطح اشباع نرسیده و نسوزد.

۴- فرونشاندن بخار : پوشش فوم باید مانع از انتشار بخارات اشتعال پذیر شده و به این ترتیب احتمال حریق مجدد را به حداقل برساند.

۵- مقاومت در برابر الکل : ۹۰ درصد جرم فوم از آب تشکیل شده است.آب به راحتی با الکل و سایر حلال های قطبی مخلوط می شود.بنابراین در سوخت های الکلی و سایر سوخت هایی که حلال قطبی هستند ،در صورتی که فوم ،مقاوم در برابر الکل نباشد،پوشش فوم براحتی در سوخت حل شده و از بین می رود.

فوم ۳ درصد طبق درخواست مشتری اماده ی تحویل می باشد.